You are currently viewing XXIX Rajd Szlakami Legionów

XXIX Rajd Szlakami Legionów

W dniach 17-18 listopada, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, zorganizowany został XXIX Rajd Szlakami Legionów. Pierwszy rajd został zorganizowany w dość odległych czasach bo w roku 1989.

Pierwszy dzień  rajdu to odwiedzenie cmentarza wojennego nr 123 w miejscowości Łużna koło Gorlic. Na tym cmentarzu spoczywają żołnierze wadowickiego 56 pułku piechoty polegli w dniu 2 maja 1915 r. podczas krwawego boju o wzgórze Pustki. Cmentarz ten robi wrażenie swoją rozległością, amfiteatralnym położeniem i pięknymi widokami na Beskid Niski. Schodząc w kierunku miejscowości odwiedziliśmy cmentarz nr 122 na którym spoczywają wyłącznie rosyjscy żołnierze. Z Łużnej skierowaliśmy się do Ciężkowic, gdzie znajduje się park geologiczny Skamieniałe Miasto. Zwiedzanie parku dostarczyło uczestnikom rajdu wielu wrażeń. Niektórzy zdobyli nawet Skałę z Krzyżem.

Nocleg był zorganizowany w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej im. Bronisława Czecha w Pleśnej. Po obiedzie i krótkim odpoczynku o godzinie 19.00 wyruszyliśmy na cmentarz nr 171, cmentarz legionistów. Droga na cmentarz prowadzi przez las, było ciemno, lekko pruszył śnieg… Na tym cmentarzu spoczywa 118 legionistów poległych w tzw. Wigilijnej bitwie w grudniu 1914 r. Zapaliliśmy znicze min. na grobie legionisty Józefa Lesieckiego taternika, pierwszego zdobywcy Zamarłej turni w Tatrach. Do szkoły wróciliśmy o godzinie 22.00.

Drugi dzień to wybitnie zimowe warunki. Zwiedzaliśmy cmentarze w okolicy wzgórza Wał w miejscowości Lichwin. Cmentarz nr 185 Głowa Cukru był pierwszym na trasie naszej piątkowej wędrówki. Kolejne odwiedzane to cmentarze o numerach 186 i 187. Pogoda w tych dniach była wymagająca, tym bardziej dziękuję uczestnikom za kapitalną postawę! W rajdzie uczestniczyło 37 uczniów naszej szkoły, 11 uczniów SP 1 Wadowice i 5 uczniów SP Stanisław Górny. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy 3b – siedmiu wspaniałych.

Dziękuję opiekunom: paniom Beacie i Marcie, panom Bogusiowi j Józefowi za pomoc w zorganizowaniu rajdu. Szczególne słowa podziękowania dla pani Agnieszki Stasik dyrektorki Szkoły Podstawowej  w Pleśnej za wspaniałe przyjęcie naszej grupy rajdowej.

Z turystycznym pozdrowieniem Tadeusz Włodek.

Zobacz zdjęcia

Dodaj komentarz