You are currently viewing Szkoła Pamięta

Szkoła Pamięta

Również w tym roku nasz szkoła dołączyła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej upamiętniającej ważne rocznice i wydarzenia historyczne #SzkołaPamięta.

Corocznie w tym okresie odbywa się także wycieczka klas 8 do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 

Działania podjęte w naszej szkole obejmowały między innymi gazetki ścienne dotyczące Święta Zmarłych, wyjścia na cmentarze – w tym na Cmentarz Wojskowy i Żydowski – oraz do miejsc pamięci sławnych Wadowiczan. Uczniowie zapalili znicze przy pomnikach Św. Jana Pawła II, odwiedzili Muzeum Miejskie i zobaczyli wystawę Cichociemni. Odbyły się lekcje tematycznie związane z bohaterami, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Z okazji Święta Niepodległości zorganizowane zostały apele upamiętniające wydarzenia historyczne, dzięki którym możemy teraz cieszyć się wolnością.

Szczególnym działaniem #SzkołaPamięta był zorganizowany w dniach 17-18 listopada XXIX Rajd Szlakami Legionów.

Uczniowie pod opieką pana Dyrektora Tadeusza Włodka i nauczycieli udali się w okolice Tarnowa. W pierwszym dniu odwiedzili cmentarz wojenny nr 123 w miejscowości Łużna koło Gorlic. Na tym cmentarzu spoczywają żołnierze wadowickiego 56 pułku piechoty polegli w dniu 2 maja 1915 r. podczas krwawego boju o wzgórze Pustki. Cmentarz ten robi wrażenie swoją rozległością, amfiteatralnym położeniem i pięknymi widokami na Beskid Niski. Schodząc w kierunku miejscowości odwiedzili cmentarz nr 122, na którym spoczywają wyłącznie rosyjscy żołnierze, a następnie park geologiczny Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Zwiedzanie parku dostarczyło uczestnikom rajdu wielu wrażeń. Niektórzy zdobyli nawet Skałę z Krzyżem.

Nocleg był zorganizowany w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej im. Bronisława Czecha w Pleśnej. Po obiedzie i krótkim odpoczynku o godzinie 19.00 uczestnicy wyruszyli na cmentarz nr 171, cmentarz legionistów. Droga na cmentarz prowadzi przez las, było ciemno, lekko prószył śnieg… Na tym cmentarzu spoczywa 118 legionistów poległych w tzw. Wigilijnej bitwie w grudniu 1914 r. Uczniowie zapalili znicze m. in. na grobie legionisty Józefa Lesieckiego taternika, pierwszego zdobywcy Zamarłej Turni w Tatrach. Na nocleg grupa wróciła o godzinie 22.00.

Drugi dzień to wybitnie zimowe warunki. Uczestnicy zwiedzali cmentarze w okolicy wzgórza Wał w miejscowości Lichwin. Cmentarz nr 185 Głowa Cukru był pierwszym na trasie naszej piątkowej wędrówki. Kolejne odwiedzane to cmentarze o numerach 186 i 187. Pogoda w tych dniach była wymagająca, tym większe podziękowania dla uczestników za kapitalną postawę! W rajdzie uczestniczyło 37 uczniów naszej szkoły, 11 uczniów SP 1 Wadowice i 5 uczniów SP Stanisław Górny. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy 3b – siedmiu wspaniałych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Dodaj komentarz