You are currently viewing Warto przeczytać…

Warto przeczytać…

W zakładce „Dla rodziców” powstała nowa strona WARTO PRZECZYTAĆ. Będą się tam pojawiać wpisy i artykuły warte przeczytania, przygotowane przez zespół naszych psychologów i pedagogów. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców do lektury, gdzie czeka już pierwszy wpis 🙂
O nowych wpisach będziemy informować w aktualnościach.

Dodaj komentarz

Warto przeczytać…

Warto przeczytać…

21 marca 2024

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa – wyjątkowy dzień, który ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tej niezwykłej grupy ludzi. Jest to doskonała okazja do podkreślenia ich potencjału, zdolności i praw do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie.

Zespół Downa jest jednym z najczęstszych zaburzeń genetycznych, które występuje u około 1 na 700-1000 noworodków na całym świecie. Jest to zespół spowodowany trisomią chromosomu 21 i charakteryzuje się pewnymi cechami fizycznymi, jak również opóźnieniem w rozwoju intelektualnym. Pomimo tych różnic, osoby z Zespołem Downa są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, które mają wiele do zaoferowania.

Należy pamiętać, że każda osoba, bez względu na swoje zdolności czy ewentualne ograniczenia, zasługuje na szacunek, zrozumienie i wsparcie. Dlatego też ważne jest, aby edukować społeczeństwo na temat Zespołu Downa i promować akceptację oraz inkluzję.

Warto podkreślić, że osoby z Zespołem Downa są pełne pasji, talentów i marzeń, które mogą przyczynić się do rozwoju społeczeństwa. Każdy z nas ma prawo do realizacji swoich celów i marzeń, a ważne jest, aby wspierać i motywować innych, niezależnie od ewentualnych trudności czy przeciwności.

Dlatego zachęcamy wszystkich do obchodzenia Dnia Światowego Zespołu Downa z szacunkiem, empatią i otwartością. Niech będzie to dzień refleksji, ale także akcji – działajmy razem, aby stworzyć bardziej otwarte i przyjazne społeczeństwo dla wszystkich jego członków, niezależnie od różnic czy indywidualnych cech.

Życzymy wszystkim osobom z Zespołem Downa dużo miłości, wsparcia i możliwości do rozwijania swoich pasji i talentów. Niech każdy dzień będzie okazją do doceniania i szacunku dla nich oraz do budowania bardziej empatycznego społeczeństwa, gdzie każdy ma swoje miejsce i znaczenie.

Pedagog specjalny Anita i cały Zespół PPP.

20 grudnia 2023

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, pełen magii i radości. Jest to również okazja do przeżywania tych świąt w sposób wyjątkowy i budowania silnych więzi rodzinnych. Chciałbym podzielić się z Państwem kilkoma ważnymi elementami, które mogą pomóc w pięknym przeżyciu świąt Bożego Narodzenia razem z najbliższymi.

Po pierwsze, warto pamiętać o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia. To nie tylko okazja do obdarowywania się prezentami, ale przede wszystkim moment refleksji nad narodzeniem Jezusa Chrystusa. Możemy uczyć nasze dzieci o tradycjach i wartościach związanych z tym wyjątkowym okresem. Przypomnijmy im historię Betlejemskiej Szopki, opowiedzmy o zbliżającej się Gwieździe Betlejemskiej i wyjaśnijmy, jakie są wartości, które powinny towarzyszyć nam na co dzień, takie jak miłość, współczucie i życzliwość.

Kolejnym ważnym aspektem świąt Bożego Narodzenia jest spędzanie czasu razem jako rodzina. To niepowtarzalna okazja do zapomnienia o codziennych sprawach i skupienia się na wspólnym przeżywaniu tych magicznych chwil. Zorganizujmy wieczory gier planszowych, wspólne gotowanie czy wyjście na spacery, aby umożliwić naszym dzieciom i nam samym spędzanie czasu w radosnej atmosferze. Pomysłów na ciekawe aktywności jest mnóstwo – możemy razem oglądać bożonarodzeniowe filmy, tworzyć ozdoby świąteczne czy piec pierniki.

Nie zapominajmy również o tradycyjnym dekorowaniu domu. Wspólnie z dziećmi możemy stworzyć atmosferę świąt, ozdabiając choinkę i wnętrze naszego domu. To doskonała okazja do kreatywnego działania i spędzania miłych chwil przy tworzeniu własnoręcznie wykonanych ozdób. Nasze dzieci z pewnością będą dumne z efektów swojej pracy, a dom wypełni się świątecznym duchem.

Ważnym elementem świąt Bożego Narodzenia jest także pomaganie innym. To doskonały moment, by przypomnieć naszym dzieciom, jak ważne jest dzielenie się z innymi i okazywanie życzliwości. Wspólnie możemy zebrać produkty spożywcze dla potrzebujących, odwiedzić domy opieki lub zaangażować się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Pokażmy naszym dzieciom, jak ważne jest okazywanie pomocy i troska o innych, aby wprowadzić w nich ducha Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do spędzania czasu razem jako rodzina, budowania wartościowych więzi oraz przypomnienia o znaczeniu tych wyjątkowych dni. Pamiętajmy o refleksji nad Chrystusowym narodzeniem, spędzajmy aktywnie czas, dekorujmy dom i nie zapominajmy o pomaganiu innym. Wierzę, że dzięki tym kilku wskazówkom święta Bożego Narodzenia staną się dla Państwa rodziną jeszcze bardziej wyjątkowe i pełne radości.

Pedagog specjalny Anita Świątek

18 września 2023

Dzieci są jak motyle na wietrze…
Niektóre potrafią latać wyżej niż inne,
ale każde z nich lata najlepiej jak może.
Po co więc porównywać je do reszty?
Każde jest inne.
Każde wyjątkowe.
Każde jest piękne.

Clare Morrall

Drodzy rodzice, dwa tygodnie września za nami…

Jako psycholog i pedagog, pragniemy podzielić się z Wami kilkoma ważnymi myślami na temat wspierania, akceptacji i motywacji Waszych dzieci w szkole. Wiemy, że ta etapowa podróż edukacyjna może być czasem wymagająca zarówno dla naszych uczniów, jak i dla Was jako rodziców. Dlatego chciałybyśmy zachęcić Was do tworzenia wspierającego środowiska domowego, które odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka.

Przede wszystkim, pamiętajmy, że każde dziecko jest unikalne i ma swoje indywidualne talenty oraz potrzeby. Ważne jest, abyście akceptowali i doceniali swoje dzieci bez względu na ich osiągnięcia. Pamiętajcie, że sukces nie zawsze oznacza oceny w szkole – wartościowe jest również zaangażowanie, wysiłek i postęp każdego ucznia. Dlatego też, zamiast skupiać się tylko na wynikach, starajcie się doceniać starania Waszego dziecka w nauce i innych dziedzinach życia.

Motywacja odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu nowych umiejętności i stawianiu sobie ambitnych celów. Wy jako rodzice możecie być głównymi przyczynami motywacji Waszego dziecka. Wyrażajcie zainteresowanie tym, czego się uczą, bądźcie ciekawi ich osiągnięć i zapytajcie o postępy w nauce. Wspólne cele rodziców i dziecka mogą również pomóc w budowaniu motywacji – możecie razem ustalać cele i świętować osiągnięcia.

Pamiętajcie, że Wasze zaangażowanie w edukację Waszego dziecka nie kończy się tylko na sprawdzaniu ocen w e-dzienniku. Wasze wsparcie może być o wiele większe. Odpowiadajcie na pytania swojego dziecka, starajcie się rozwiązywać problemy razem, a przede wszystkim dawajcie poczucie wsparcia i zrozumienia. Nasi uczniowie potrzebują pewności siebie i wiary, że wartościowe jest nie tylko to, co osiągają w szkole, ale również ich indywidualne zainteresowania i pasje.

Warto wiedzieć, że nasza szkoła również jest miejscem wsparcia i pomocy dla Waszych dzieci. Jeśli macie jakiekolwiek obawy lub pytania dotyczące rozwoju Waszego dziecka, nie wahajcie się skontaktować z nami. Jesteśmy tu, aby pomagać zarówno uczniom, jak i ich rodzinom.

Podsumowując, chciałybyśmy  zachęcić Was do tworzenia wspierającego środowiska domowego dla Waszych dzieci. Akceptacja, motywacja i wsparcie są kluczowymi elementami, które pomagają dzieciom rozwijać swoje talenty i osiągać sukcesy. Pamiętajcie, że każde dziecko jest wyjątkowe i potrzebuje miłości oraz wsparcia rodziców na swojej drodze do samodzielności.

Życzę Wam i Waszym dzieciom owocnej i radosnej podróży przez świat edukacji. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,
Psycholog Agnieszka Cinal-Sieńko i pedagog Anita Świątek