You are currently viewing Wycieczka na Bereśnik

Wycieczka na Bereśnik

21 października 2023, sobota, w nocy temperatura osiągnęła 21 stopni! W takich niecodziennych warunkach atmosferycznych zrealizowana została wycieczka na Bereśnik w Beskidzie Sadeckim. Było nas 47 uczestników w tym najmłodszy, pięcioletni Franiu. Po przyjeździe do Szczawnicy, rozpoczęliśmy wędrówkę żółtym szlakiem. Bryjarka to wzniesienie nad Szczawnicą. Ta góra zbudowana jest z andezytu, skały pochodzenia wulkanicznego. Z małą przesadą można powiedzieć ze byliśmy na wygasłym wulkanie. Naszą uwagę zwróciła sentencja znajdująca się na stojącym tam krzyżu: Stat crux dum volvitur orbis. Kolejnym etapem wędrówki było gościnne schronisko pod Bereśnikiem. Dalekie panoramy na Tatry, Małe Pieniny były kapitalnym dopełnieniem przyjemnego wypoczynku. Schodziliśmy czarnym szlakiem do doliny sopotnickiego potoku z ciekawym wodospadem Zaskalnik. Wśród uzdrowiskowej zabudowy niebieski szlak zaprowadził nas na plac Dietla, gdzie chętni mogli skosztować leczniczej wody w pobliskiej pijalni. O godzinie 16.30 byliśmy w Wadowicach. Kolejna wycieczka 25 listopada na Magurkę Wilkowicką i Czupel w Beskidzie Małym. Uczniowie naszej szkoły uczestniczący w sobotnich wycieczkach walczą o zaszczytny tytuł Beskidzki  Harnaś – pierwsze punkty zostały przypisane. ZOBACZ ZDJĘCIA

Do książeczki GOT wpisujemy trasę: Szczawnica-Bryjarka-Bereśnik-Zaskalnik-Szczawnica. Grupa górska BZ-09, punktów 11, 350 m przewyższenia od odznaki Mont Everest.

Dodaj komentarz