You are currently viewing Dzień Liczby Pi

Dzień Liczby Pi

14 marca 2024 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi gościliśmy w naszej szkole 45 uczniów z dziesięciu szkół podstawowych gminy Wadowice, którzy brali udział w konkursach zorganizowanych z okazji święta tej niewątpliwie najsłynniejszej liczby świata. Spotkanie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. ZOBACZ ZDJĘCIA

W ramach obchodów Dnia Liczby Pi przeprowadziliśmy dwa konkursy:                           
– znajomości rozwinięcia dziesiętnego Liczby Pi,
– test zadaniowy związany z zastosowaniem liczby Pi w obliczeniach matematycznych. 

W konkursie znajomości rozwinięcia dziesiętnego Liczby Pi rywalizowało 29 uczniów i jeden nauczyciel. Uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom. Bardzo pasjonującą okazała się rywalizacja uczniów klas 1-3 SP.  W tej kategorii zwyciężył Aleksander Sparzyński ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni, który wyrecytował 535 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Miejsce II zajęła Irmina Wiercimak z Zespołu Szkół w Jaroszowicach z wynikiem 300 cyfr, a miejsce III zdobyła Lena Jucha, również uczennica Zespołu Szkół w Jaroszowicach, która wyrecytowała 298 cyfr. W wyżej wymienionym konkursie w kategorii uczeń klas 4-8 SP I miejsce z wynikiem 517 cyfr zdobył Wojciech Dąbrowski ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wadowicach, II miejsce uzyskała Oliwia Wiercimak z Zespołu Szkół w Jaroszowicach z wynikiem 464 cyfry, a III miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach – Radosław Pałosz z wynikiem 373 cyfr. W kategorii nauczyciel startowała jedna osoba. Był to Pan Marek Mroczek – nauczyciel Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze, który wyrecytował 383 cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Wyniki budzą szacunek! Gratulacje! 

Z okazji Dnia Liczby Pi rozegraliśmy również konkurs zadaniowy, w którym startowało 15 uczniów. Wyniki są następujące: I miejsce zdobył Aleksander Dzidek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach, II miejsce Aurelia Puchała ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wadowicach, a miejsce III Kamila Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wadowicach. 

Podczas obchodów Dnia Liczby Pi w naszej szkole Pan Marek Mroczek i Pan Piotr Pena wygłosili wykład o zrozumieniu wielkości liczb w matematyce oraz omówili paradoksy: Monty’ego Hall’a, dnia urodzin, Zenina z Elei, dylematu więźniów. Przedstawili także kulturowe, matematyczne, artystyczne i sportowe znaczenie szachów. Przytoczyli legendę o powstaniu gry szachowej (wątek moralizatorski i procesu geometrycznego), omówili jej ewolucję i rozwój na przestrzeni wieków – arabskie mansuby.

Składamy serdeczne podziękowania Spółdzielni Uczniowskiej „Pszczółka”  oraz firmie Nowatech Sp. z o.o. za ufundowanie upominków i nagród, które z pewnością ucieszyły zwycięzców i pozostałych uczestników konkursów. 

Dodaj komentarz