You are currently viewing Kapryśny Ćwilin

Kapryśny Ćwilin

W sobotę 16 marca grupa 48 miłośników górskich wędrówek uczestniczyła w wycieczce na Ćwilin w Beskidzie Wyspowym. To drugi co do wysokości po Mogielicy szczyt tego pasma górskiego liczy 1072 m n.p.m. Jego nazwa to spolszczona forma niemieckiego słowa zwilling oznaczającego bliźniak. Niemieccy osadnicy z okolic Tymbarku patrząc na zachód widzieli dwie bardzo podobne góry: Śnieżnicę i właśnie nazwany bliźniakiem Ćwilin. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Wilczyce. Podejście na szczyt prowadziło  ramieniem Małego Ćwilinka, po drodze mijaliśmy kapliczki Tajemnic Różańcowych. W czasie podejścia pogoda była bardzo dobra, nawet świeciło słoneczko. Po około 1,5 godzinie marszu doszliśmy na podszczytową Polanę Michurową. Przywitał nas piękny widok łanów przebiśniegów. Przez kilka minut cieszyliśmy oczy rozległymi górskimi panoramami: Mogielica, Jasień, Gorc, Koziarz w Beskidzie Sadeckim były w zasięgu wzroku. I jak to bywa w górach pogoda nagle uległa zmianie, zaczęło wiać i padać. Po zrobieniu pamiątkowych fotografii i ulepieniu bałwanka z resztek śniegu, rozpoczęliśmy zejście żółtym szlakiem a dalej bez szlaku do miejscowości Łostówka, gdzie czekał na nas autokar. Miłym akcentem było wręczenie Tomkowi i Wojtkowi Leńczowskim odznaki Każdemu jego Ewerest 8848. Brawo! Zachęcam wszystkich uczestników wycieczek do systematycznego wpisywania odbytych wycieczek do książeczek GOT. Pozwoli to na sprawne weryfikowanie odznak a jednocześnie książeczka taka stanowi kapitalny rejestr wycieczek, który może również pełnić rolę pamiętnika. 

Projekty plakietek przygotowali niezawodni Laura Bernaś i Szymon Balon z klasy 3a Dziękujemy!
Do książeczki GOT wpisujemy: Grupa górska BZ 06, 12 pkt, 470 m różnicy wysokości.

Na kolejną wycieczkę zapraszam 13 kwietnia 2024 r. Polana Łapsowa pod Bukowiną Obidowską w Gorcach.

Dodaj komentarz