You are currently viewing Ósmoklasiści w Estonii

Ósmoklasiści w Estonii

W niedzielę 7 kwietnia grupa dziesięciu uczniów z klas ósmych pod opieką naszych anglistów Pani Barbary Filek i Pana Seweryna Wojasa polecieli do Estonii w ramach projektu VR ELITE realizowanego w naszej szkole dzięki Centrum Edukacyjnemu EST z Wadowic. Oto krótka relacja z pierwszych dni ich pobytu. ZOBACZ ZDJĘCIA

„W Tallinie przywitał nas nasz przyjaciel Anup – nauczyciel ze szkoły partnerskiej w Tartu, który został naszym przewodnikiem. Poszliśmy na spacer nad morze, a potem na Stare Miasto. Byliśmy oczarowani urokiem uliczek, kolorowymi kamienicami, średniowiecznym klimatem i kolorem nieba o zachodzie słońca. Podziwialiśmy panoramę miasta z punktu widokowego, czerwone dachy i kamienną zabudowę. Ponadto dowiedzieliśmy się, że Tallin jest nazywany miastem ery cyfrowej, a w 2023 otrzymał tytuł Zielonej stolicy Europy.

Kolejnego dnia mieliśmy zaplanowane dwie atrakcje. Pierwsza z nich to wirtualna wycieczka po Tallinie – dzięki okularom VR przenieśliśmy się w przeszłość do lat 1939-44, żeby poznać historię miasta. Kolejnym punktem programu był wyjazd windą na wieżę Teletorn, najwyższą konstrukcję w kraju. Na 23. piętrze zjedliśmy lunch i podziwialiśmy widoki z góry. Wieczorem autokarem przejechaliśmy do Tartu – docelowej miejscowości naszego wyjazdu.

We wtorek wybraliśmy się na wycieczkę autobusem do rezerwatu w pobliżu Taevaskoja. Położony na brzegach rzeki Ahja szlak przyrodniczy posiada duże skały z piaskowca, tajemnicze jaskinie pełne legend i źródła. „Taevaskoda” oznacza „sala niebios”. Estonia słynie z wszechobecnych obszarów bagiennych, zatem wybraliśmy się na długi spacer kładką po rozległych mokradłach i bagnach. Potem wspięliśmy się na wieżę widokową, a po zejściu na dół rozpaliliśmy ognisko. Uczniowie grali w piłkę, integrowali się z uczestnikami z Estonii i Finlandii. W grupach nagrywaliśmy film przyrodniczy.

Jesteśmy już na półmetku naszego pobytu. Wszyscy świetnie się bawią, a Estończycy są zadowoleni, że przywieźliśmy im piękną pogodę”. 

Dodaj komentarz