Projekty unijne

„Virtual Reality – English Learning Innovative TEaching”
„Wirtualna Rzeczywistość dla Innowacyjnego Nauczania Języka Angielskiego”

08.10 – 14.10.2023 – Goście z Estonii i Finlandii ZOBACZ ZDJĘCIA
Począwszy od zeszłego roku szkolnego Piątka wraz z Centrum Edukacyjnym Est oraz dwiema szkołami w Finlandii i Estonii realizuje projekt „Virtual Reality –English Learning Innovative Teaching”. W ramach wymiany międzynarodowej przewidzianej w tym projekcie nasi uczniowie w zeszłym roku szkolnym odwiedzili Finlandię. Tym razem, w dniach 08.10. – 14.10.2023, to nasza szkoła była organizatorem pobytu w Polsce dla uczniów i ich opiekunów z Finlandii i Estonii.
Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu w malowniczo położonym hotelu w Radoczy, zaproszeni goście wybrali się na spacer po Wadowicach, w trakcie którego pokazaliśmy im najważniejsze miejsca w naszym mieście. Popołudnie upłynęło nam pracowicie, gdyż uczniowie uczestniczyli w zajęciach, a przygotowane przez nas zadania typu „ice-breaker” wymagały od nich kreatywności i umiejętności komunikacyjnych.
We wtorek cała nasza grupa wzięła udział w wycieczce do Zakopanego. Choć poranek był mglisty a prognozy niezbyt optymistyczne, gdy tylko dotarliśmy na Podhale niebo zaczęło się przejaśniać, a mgła opadać ukazując piękno gór. Wraz z przewodnikiem tatrzańskim powędrowaliśmy na Rusinową Polanę, skąd roztaczał się niesamowity widok na Tatry. Następnie pojechaliśmy do położonego na Krupówkach Parku Iluzji.
W środę odbyła się wycieczka do Krakowa. Uczniowie i nauczyciele z trzech zaprzyjaźnionych szkół zwiedzili Wawel, komnaty królewskie, a także zobaczyli smoka wawelskiego ziejącego ogniem. Z Wawelu udaliśmy się na Rynek, gdzie mogliśmy pokazać naszym zagranicznym gościom Kościół Mariacki oraz Sukiennice. Kolejnym punktem na naszej trasie było Muzeum Archeologiczne. Po powrocie z Krakowa na uczniów czekały kolejne atrakcje, a mianowicie ognisko i prażonki, a na sam koniec jeszcze jedna niespodzianka – obserwacja nieba w Radoczy. Pan Dyrektor Tadeusz Włodek opowiedział uczniom o widocznych tego wieczoru gwiazdozbiorach.
Kolejnego dnia nasi goście przedpołudnie spędzili w hotelu, gdzie mieli do dyspozycji m.in. basen oraz kręgielnię, a następnie udali się na wycieczkę do Apilandii. Po południu odbyło się spotkanie w naszej szkole, uczniowie wzięli udział w warsztatach związanych z nowoczesnymi technologiami – była zabawa z Lego Spike, Photonami, okularami Class VR i Oculusami oraz quizy. Wieczorem wszyscy wspaniale się bawili na dyskotece przygotowanej przez uczniów i nauczycieli z naszej szkoły. Niezapomnianym momentem była próba zatańczenia polskiego tańca ludowego – krakowiaka. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty i podziękowania za udział w spotkaniu w Polsce, które wręczyła pani wicedyrektor Barbara Bałys.
W piątek grupa z Estonii wróciła bezpiecznie do domu, a następnego dnia wcześnie rano pożegnaliśmy Finów. Cieszymy się , że spotkanie w Polsce wszystkim bardzo się podobało, zmierzyliśmy się z nowym wyzwaniem, a także zawarliśmy nowe znajomości, dlatego już teraz cieszymy się na kolejne spotkanie z uczestnikami projektu w Estonii planowane na wiosnę 2024 roku.

16.04. – 21.04.2023 – Wyjazd naszej grupy VR ELITE do Finlandii ZOBACZ ZDJĘCIA
Wyjazd na projekt VR ELITE do Finlandii rozpoczął się w niedzielę 16.04.2023 r. Pierwsze dwa dni przebiegły pod znakiem pięknej pogody, wielu atrakcji oraz zabawy. Pomimo 12- sto godzinnej podróży naszym uczniom dopisywał znakomity humor. W poniedziałek rozpoczęliśmy warsztaty wraz z uczniami z Estonii, podczas których pracowaliśmy z okularami VR oraz podejmowaliśmy wyzwania w okolicznościach pięknej natury. Wtorek rozpoczął się od przechadzki pomiędzy wyspami archipelagu Kvarken, po czym dotarliśmy na wieżę widokową Saltkaret. Nagrodą za pokonanie trasy w iście zimowej aurze było ognisko. Popołudnie rozpoczęliśmy od zajęć wiedzy o Polsce, Estonii oraz Finlandii. Ostatnie dni pobytu w Finlandii były niezwykle aktywne. Środa upłynęła na wizycie w szkole Smedsby-Böle. Mieliśmy okazję zwiedzić szkołę, poznać uczniów, zjeść szkolny lunch oraz wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nas zajęciach. Wieczorem relaksowaliśmy się przy grillu oraz korzystaliśmy z sauny. Część naszych uczniów odważyła się również morsować! Czwartek był dniem sportowym, który rozpoczęliśmy od gry zespołowej Brännboll. Następnie udaliśmy się do centrum sportowego Wasa Up, gdzie korzystaliśmy ze ścianki wspinaczkowej. Zwiedziliśmy miasto Vaasa. Kupiliśmy pamiątki, a nawet wysłaliśmy kartki do Polski. Na koniec dnia uczniowie wzięli udział w dyskotece organizowanej z okazji zakończenia wyjazdu. Piątek był dniem powrotu. Odbyliśmy dwa przejazdy autobusem oraz dwa loty. Około 19:30 dotarliśmy do Wadowic. Wyjazd do Finlandii uważamy za niezwykle udany i już tęsknimy za tym pięknym krajem!

01.12.2022 – Rekrutacja do projektu VR ELITE
Rozpoczynamy rekrutację do projektu Erasmus+ VR ELITE „Virtual Reality for English Language Innovative TEaching” („Wirtualna Rzeczywistość dla Innowacyjnego Nauczania Języka Angielskiego”). Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej. 

Jest to kolejny projekt unijny realizowany w naszej szkole dzięki Centrum Edukacyjnemu EST Wadowice, z którym realizowaliśmy już projekt Erasmus + GBL „Game Base Learning across the Curriculum”. Najnowszy projekt – VR ELITE – ma dotyczyć równie innowacyjnej metody – wykorzystywania okularów wirtualnej rzeczywistości do nauki języka angielskiego. Podczas współpracy z CE EST mieliśmy już okazję gościnnie brać udział w spotkaniach w ramach realizowanego przez nich programu Erasmus+ VEGA „Virtual reality Education & Game based Achievements in classrooms” i testować właśnie okulary VR. Nasi uczniowie także uczestniczyli w spotkaniach z wykorzystaniem okularów VR.

Celem projektu VR ELITE jest wzmocnienie kompetencji kluczowych uczestników takich jak porozumiewanie się w języku angielskim oraz nabywanie umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami.

Wierzymy, że udział w projekcie wzbogaci wiedzę i umiejętności naszych uczniów. Planowane w ramach projektu wyjazdy zagraniczne dla naszej młodzieży będą z pewnością wspaniałą przygodą, dzięki której będą mogli zawrzeć nowe przyjaźnie, nabywać umiejętności językowe w połączeniu z wykorzystaniem okularów wirtualnej rzeczywistości, poznać kulturę odwiedzanych państw – Finlandii i Estonii, jak również rozwijać się i być może ukierunkować swoje zainteresowania, a później plany zawodowe, na nowoczesne technologie czy język obcy.

Udział w projekcie jest dla uczniów bezpłatny i będzie realizowany jako dodatkowe zajęcia (30 godzin w pierwszym roku projektu dla grupy 10 uczniów klasy 8 i ewentualnie 7 oraz 30 godzin zajęć w drugim roku projektu dla grupy 10 uczniów klasy 7) oraz wyjazd zagraniczny (do Finlandii na wiosnę 2023 r. – w pierwszej kolejności uczestnicy z klas 8 lub do Estonii na wiosnę 2024 r. dla uczniów klas 7).

Do udziału w naborze zapraszamy uczniów z klas 7 i 8. Łącznie w procedurze wyłonionych zostanie 20 uczniów oraz lista rezerwowa – to uczestnicy, którzy zostaną zakwalifikowani do projektu w przypadku rezygnacji kogoś z listy głównej.

Szczegółowe zasady naboru przedstawione będą w regulaminie. Konkurs zostanie rozstrzygnięty na podstawie przydzielonych kandydatom przez Komisję Rekrutacyjną punktów: kompletność złożonych dokumentów, test znajomości języka angielskiego, rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim, średnia ocen rocznych, ocenę z języka angielskiego, informatyki i zachowania z roku szkolnego 2021/2022, szczególne osiągnięcia i działalność na rzecz szkoły.

Aby aplikować do projektu, uzupełnione oraz podpisane przez rodziców dokumenty należy złożyć w sekretariacie szkoły do 1 grudnia 2022 r. do godz. 15.00. Regulamin oraz załączniki umieszczone są na stronie internetowej szkoły w zakładce Projekty unijne https://sp5wadowice.pl/index.php/projekty-unijne/.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami o projekcie. Dzieciom informację przekazują nauczyciele języka angielskiego, a w razie wątpliwości Państwa czy dzieci prosimy o kontakt.

Szkolny koordynator projektu VR ELITE, Barbara Bałys

Projekt Erasmus + GBL „Game Based Learning across the Curriculum”

Wspólnie z Centrum Edukacyjnym EST w Wadowicach realizowaliśmy projekt Erasmus + GBL „Game Based Learning across the Curriculum” („Edukacyjne wersje gier komputerowych w edukacji”), którego celem było stworzenie publikacji ze scenariuszami zajęć w trzech językach dotyczącymi edukacyjnych wersji gier komputerowych w powiązaniu z realizacją podstawy programowej w szkole. 

Projekt był realizowany od stycznia 2019 r. do grudnia 2021 r. W jego początkowej fazie podczas ferii zimowych językowcy udali się do Finlandii, gdzie wspólnie z nauczycielami z Portugalii zostali zapoznani z założeniami projektu oraz z grami udostępnionymi na fińskiej platformie teachergaming.com. W ramach projektu w roku szkolnym 2020/2021 prowadzone były zajęcia dodatkowe – w języku angielskim, w projekt zaangażowani byli nauczyciele języka angielskiego oraz nauczyciele fizyki, przyrody, geografii i biologii. Nasi uczniowie oraz uczniowie szkoły ponadpodstawowej z Portugalii testowali gry, które wiązały się z tematyką zawartą w podstawie programowej szkoły podstawowej i ponadpodstawowej (w przypadku szkoły z Portugalii). Było to dla nich ciekawe i nowe doświadczenie. Tuż po zakończeniu roku szkolnego, Finowie i Portugalczycy odwiedzili naszą szkołę, odbyło się spotkanie podsumowujące zajęcia i planujące działania upowszechniające na końcowy etap projektu. Jesienią 2021 r. odbyło się ostatnie spotkanie międzynarodowe w Lizbonie, podczas którego Portugalczycy zaprezentowali realizację projektu w ich szkole. W Polsce odbyły się spotkania upowszechniające w Kaflarni Centrum Edukacyjnego EST. Przedstawione na spotkaniach edukacyjne wersje gier, platformy internetowe, nowatorskie metody w edukacji oraz okulary wirtualnej rzeczywistości spotkały się z uznaniem i zainteresowaniem nauczycieli z różnych szkół, którzy zostali zaproszeni na spotkania.

Dzięki udziałowi w projekcie nasi uczniowie mogli w nowatorski sposób przyswajać wiedzę z przedmiotów ścisłych, szlifować swoje umiejętności językowe i odkrywać świat nowoczesnych technologii, a nauczyciele doskonalić metody nauczania, dostosowując je do tak szybko zmieniającego się świata. Nasza szkoła wznowiła działania na platformie etwinning.com, gdzie dzieli się doświadczeniami z projektu z innymi szkołami i nauczycielami. Technologie w edukacji i praktyczne nauczanie z przedmiotów ścisłych pomaga rozwijać kreatywność uczniów, pokazuje im praktyczny wymiar nauki, ale także przygotowuje ich do łatwiejszego startu zawodowego w przyszłości.

Więcej informacji na stronie projektu: https://www.est.edu.pl/gbl/

Rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Wadowice poprzez rozszerzenie oferty dodatkowej ośrodków wychowania przedszkolnego oraz utworzenie nowego oddziału przedszkolnego

W naszej szkole realizowany jest projekt: Rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Wadowice poprzez rozszerzenie oferty dodatkowej ośrodków wychowania przedszkolnego oraz utworzenie nowego oddziału przedszkolnego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 dla dzieci z niepełnosprawnościami z Oddziału Przedszkolnego. W projekcie bierze udział także Przedszkole Publiczne nr 3 w Wadowicach.

Dzięki Funduszom Europejskim i wsparciu Gminy Wadowice placówki zostaną doposażone w nowoczesny sprzęt sal do terapii dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi, zostanie zwiększona oferta zajęć specjalistycznych o charakterze edukacyjno-terapeutycznym oraz podniesione zostaną kompetencje nauczycieli.

Rozszerzenie oferty dodatkowej ośrodków wychowania przedszkolnego w gminie Wadowice pod kątem wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami